XI. Felvidéki Tudományos Diákköri Konferencia a Selye János Egyetemen
2016. november 24-25.
A Selye János Egyetem adott otthont 2016-ban a XI. Felvidéki Tudományos Diákköri Konferenciának. A kétnapos rendezvényt köszöntőjével doc. RNDr. Tóth János, PhD., a Selye János Egyetem rektora, a rendezvény fővédnöke nyitotta meg.
Az első nap délutánján került sor a szekcióülések munkájára, melynek során a konferencia öt szekciójában (Biológia, Kémia-, Egészség- és Testneveléstudományi Szekció, Humán Tudományi Szekció, Műszaki-, Matematika és Informatika Tudományi Szekció, Társadalom-, Jog- és Gazdaságtudományi Szekció, valamint Történettudományi és Teológia Szekció) a szakmai zsűri és az érdeklődő közönség összesen 31 versenyző dolgozatának védését hallgathatta meg. A dolgozatok bemutatását követően a versenyzőknek alkalma nyílt egy rövid, kötetlen városnéző programra, majd az FTDK 2016 résztvevői a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata által szervezett Egyetemi Bálon pihenhették ki a verseny fáradalmait és fogyaszthatták el közös vacsorájukat.
A második nap délelőttjén tovább folytatódott a program. A plenáris előadást Prof. Dr. Pukánszky Béla DrSc. tartotta, témája az Emberkép – gyermekkép – nevelés. A pedagógia etikai dilemmái régen és ma. Előadását az ünnepélyes díjátadó követte, melyet PaedDr. Juhász György, PhD., az SJE rektorhelyettese, az FTDK 2016 ügyvezető elnöke vezetett. A díjak átadását a szekcióelnökök értékelése előzte meg. A díjakat doc. RNDr. Tóth János, PhD., a Selye János Egyetem rektora, Dr. Weiszburg Tamás, az OTDK alelnöke és a HTDK program vezetője, valamint Mikóczi Angelika, a versenyt támogató OTP bank képviselője adta át a versenyzőknek. A Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács (SZMAT) különdíját Dr. habil. Vančo Ildikótól, PhD. vehették át.
Az idei fődíjat Gergely Lajos, a pozsonyi Comenius Egyetem hallgatója a Gilbert-szindróma – banális betegség genetikai alappal című dolgozatával érdemelte ki. A konferencia fődíját a Microcomp-Computersystem kft biztosította. A SZMAT különdíját Berta Péter, a Diákhálózat különdíját Vlacsek Dominika vehette át.
A díjak kiosztását követően az FTDK képzeletbeli stafétáját Dr. habil. Bárczi Zsófia, PhD., a Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karának dékánja vette át, ezzel vállalva, hogy a jövő ősszel sorra kerülő XII. Felvidéki Tudományos Diákköri Konferenciának a KeTK ad majd ismét otthont.
A rendezvény ünnepélyes zárszavában Dr. Weiszburg Tamás egyebek mellett elmondta: „a határok nélküli TDK-ban az a varázslatos, hogy nagyon egyéni a tanár-diák-együttműködés, élő tudományos-szellemi kapcsolatok során születnek az eredmények“. Nemcsak a versenyző fiatalok, de a velük foglalkozó tanárok számára is azt kívánta, hogy a továbbiakban is őrizzék meg a hitüket, a lelkesedésüket és a szakmai elkötelezettségüket a tudományos munka jövőjének megteremtése irányában.
A rendezvény a Jedlik Ányos Polgári Társulás (JAPT), a Nemzeti Tehetség Program, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatásával, a Szlovákiai Magyar Tudományos Diákköri Tanács (SZMTDT) és a Selye János Egyetem (SJE) szervezői közreműködésével, továbbá az OTDT Tudományos Diákkörök Határok Nélkül (HTDK) programja, a Selye János Egyetem Hallgatói Önkormányzata (SJE HÖK), a Diákhálózat (DH) és tagszervezete, a Jókai Mór Diákkör (JóMóD), valamint a Szlovákiai Magyar Akadémiai Tanács (SZMAT) védnöksége alatt jött létre.
Mgr. Bugár Gergely
SJE HÖK referens
Sajtócikkek:
https://www.ujs.sk/hu/hirarchivum/5917-xi-felvideki-tudomanyos-diakkoeri-konferencia-a-selye-janos-egyetemen.html#sigProId7765fe87d3