TUDOMÁNY ÉS TECHNIKA HETE A SELYE JÁNOS EGYETEMEN
A Szlovák Oktatásügyi Minisztérium és a Tudományos és Műszaki Információs Központ (CVTI SR) által Szlovákia-szerte megrendezett Tudomány és Technika Hetének keretén belül egyetemünkön színvonalas és érdekes rendezvényekre, előadásokra került sor 2023. november 6-12-e közötti napokon. A karok tanszékei széles körű tudományos, kulturális rendezvények szervezésével kapcsolódtak be.
A Gazdaságtudományi és Informatikai Karon a 2023-as évi Tudomány és Technika Hetének keretén belül november 7-én prof. Dr. Poór József, DSc. és munkatársai tartottak előadást „A foglalkoztatás és a HR legújabb trendjei a V4 országokban egy empirikus kutatás tükrében“ címen a munkaerőpiacot éintő felgyorsult átalakulásáról, a technológiai fejlődés hatásáról, amely a foglalkoztatási trendek és a HR átalakulását idézi elő. Az előadásra a VEGA 1/0688/21 sz. Foglalkoztatási stratégiák kutatása és elemzése a V4 országokban megnevezésű projekt keretén belül került sor.
November 8-án Ing. Takáč Ondej, PhD., az Informatika Tanszék vezetőjének „3D modellek készítve fotogrametria segítségével” c. előadásának középpontjában a 3D-modellek készítésének módszere és alkalmazási lehetőségei álltak.
Prof. Ing. Gazda Vladimír, PhD. „Szabadság - múlt, jelen és jövő.” c. előadásának fő témája a szabadság volt.
November 9-én prof. Molnár András, PhD. „Nukleáris sugármérés drónokkal“ c. előadásán megtudhattuk, hogy a drónok számos társadalmi és tudományos területen nagy felhasználható potenciálja közül az egyik ilyen terület a radioaktív sugárzás kimutatására való felhasználásuk.
Prof. Szalay László, DSc. „Miért kellett két évezred egy probléma megoldásához?“ c. előadásán az érdeklődők egy i.e. 3. századi problémára a 21. században kapott, számítógép segítségével megadott elmélet kifejlesztése által megoldott egyenlettípus történetével ismerkedhettek meg, amely még ma is intenzív kutatás tárgyát képezi.
Az „Ételallergia, ételintolerancia: tévhitek és evidenciák“ c. workshopon a témához kapcsolódó kutatási eredmények megosztásán túl eszmecserére, tapasztalatok megosztására is lehetőség adódott, az előadás az Erasmus+ KA2 č. 2022-2-HU01-KA220-HED-000094859 sz. projekt keretében került megvalósításra.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központ docense, Dr. Unger Zoltán a Tudomány és Technika Hetének keretén belül előadást tartott a Tanárképző Kar biológia szakos hallgatóinak november 8-án „A Coriolis erő hatása a Duna és a Tisza nyomvonalára“ címen, melynek során a hallgatók megismerkedhettek a folyók partjainak kialakulására ható erőkkel.
A digitális technológia a mindennapi élet része, ehhez kapcsolódóan november 7-8-ai napokon egyszerű felfedező kísérletek valósítására került sor a Tanárképző Karon a „Digitális technológia a felfedező kreatív játékokban az óvodában I. és II.„ c. előadások idején, majd az óvodáskorú gyermekek számára alkalmazható fejlesztő játékok, digitális animációk vizsgálata folyt.
November 7-én, két tartalmas előadás zajlott le a karon: „Az irodalomtanítás korszerű módszerei: művészet és/vagy tudomány?“ az irodalomtanítás innovatív módszereiről, amely során az érdeklődők kipróbálhattak olyan technikákat, amelyeket a pedagógiai gyakorlatuk, ill. pályájuk során használhatnak fel. A „Nők a Tudományban” c. előadáson és workshopon a résztvevők pedig betekintést kaptak a feminizmus történetének hullámaiba, társadalmi vonatkozásaiba, s a tudományos munka terén kiemelkedő nők munkájába, ezután a workshopon pedig lehetőség nyílt a gyakorlati tudás kipróbálására, csoportos együttműködésre.
PaedDr. Alexandra Nagyová, PhD. szemináriumot tartott "Buddy rendszer" címmel: a hallgatók megismerkedhettek a "Buddy rendszer" működésével, felhasználásával az egyetemi környezetben, amely által egymás támogatását, segítését tanulhatják meg, az egyetemi tanulmányaik során felmerülő nehézségeik megoldásánál.
November 8-án került megrendezésre az Angol Nyelv és Irodalom Tanszék által szervezett nemzetközi szimpózium: The Post-Covid Era: New Challenges and Solutions in Teaching English Language and Literature címmel. A rendezvényen a Selye János Egyetem oktatóin kívül előadtak a Pécsi Tudományegyetem, a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatói.
Doc. PaedDr. Šenkár Patrik, PhD. a Szlovák Nyelv-és Irodalom Tanszékének docense a „Nyelvi, kommunikációs és irodalmi kompetenciák fejlesztése az óvodai és alsó tagozatos oktatásban – a magyar tannyelvű iskolákban(is), különös tekintettel a szlovák nyelv és szlovák irodalom tantárgyra” címmel tartott interaktív előadást, melyben az óvodai és alapiskolai képzés fontosságára helyezte a hangsúlyt a magyar tanítási nyelvű intézményeket érintően.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem szombathelyi Savaria Egyetemi Központ docense, Dr. Tóth Gábor, november 9-én tartott „Avarok Komárom környékén (Antropológiai áttekintés)“ c. előadása által, melyen több mint 40 érdeklődő vett részt, a Komárom környéki Avar-kori sírok csontmaradványainak vizsgálati eredményeiről értesülhettek a résztvevők.
Az MTA TTK Elméleti Kémiai Kutatócsoport vezetője, Pápai Imre, DSc. a Tudomány és Technika Hetének keretén belül előadást tartott a SJE Tanárképző Kar kémia és biológia szakos hallgatóinak. A 2023. november 9-ei előadás címe a "Két út van előttem ..." - A sztereoszelektivitás eredetéről.
A Német Nyelv és Irodalom Tanszék szervezésében immár ötödik alkalommal került sor a "Komorner Germanistentag" c. rendezvényre: az érdeklődők innovatív nyelvoktatási módszereket bemutató workshopon vehettek részt, ezután a virtuális valóság nyelvoktatásban való alkalmazási lehetőségeiről szóló előadás, és egy ausztriai Erasmus-félévéről szóló beszámoló következett. A délutáni programrészben prof. Dr. Komlósiné Knipf Erzsébet tartott előadást a német nyelv mai helyzetéről a világban, ill. a közép-európai régióban. A záró rendezvényt, a komáromi középiskolások számára szervezett német nyelvi vetélkedőt, ezúttal a Selye János Gimnázium csapata nyert meg.
A „Kisebbségi kétnyelvűség a Kárpát-medencében. Nyelvhasználati színterek – közigazgatás –oktatás“ c. nemzetközi tudományos szimpózium november 10-i két blokkjában összesen 10 előadás volt, 4 nyelvészeti, 2 nyelvpedagógiai, 2 szociológiai és 2 történelmi témával.
A Tudomány és Technika Hete rendezvénysorozat keretén belül november 8-án volt a Református Teológiai Karon a "Diakónia, szociális intézmények és szolgálatai" címü nemzetközi tudományos konferencia.
Részletes információk az egyes rendezvényekről a kari honlapokon találhatók.
A Tudomány Hetének szlovákiai rendezvényeiről a www.tyzdenvedy.sk weboldalon kaphatnak tájékoztatót.