Hlavné menu UJS

Rektorát

Kvestor UJS

Ing. Norbert Tóth

kvestor Univerzity J. Selyeho

Kontakty:

Telefon: + 421 (35) 3260 - 615
E-mail:

Štúdium a kvalifikácia

  • 1992: ukončené vysokoškolské štúdium – Vysoká škola poľnohospodárska v Nitre, Odbor automatizované systémy riadenia
  • 2001: odborná spôsobilosť pre verejné obstarávanie

Odborná prax

  • 1994 – 1994 : vedúci finančného  oddelenia - Mestský úrad Komárno
  • 1994 - 2004:  vedúci Oddelenia vnútornej správy - Mestský úrad Komárno
  • 2004 – 2015: riaditeľ Študentských domovov - Univerzita J. Selyeho
  • 2015 -            kvestor - Univerzita J. Selyeho

Rektor

Dr. habil. PaedDr. György Juhász , PhD. 

Dr. habil. PaedDr. György Juhász, PhD. sa narodil 10. októbra 1969 v Nových Zámkoch. Je ženatý, má tri deti. Vyrastal v Tvrdošovciach, kde navštevoval základnú školu s vyučovacím jazykom maďarským (VJM). Po jej ukončení nastúpil na Gymázium s VJM do Nových Zámkov, kde v roku 1987 zmaturoval. Následne bol prijatý na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Po úspešnom ukončení štúdia v roku 1992 získal diplom učiteľa s aprobáciou matematika-chémia. Krátko pôsobil ako učiteľ na Základnej škole Károlya Szemerényiho s VJM v Tvrdošovciach. Po úspešnom výberovom konaní získal miesto asistenta na Katedre chémie vtedajšej Nitrianskej univerzity v Nitre. V roku 2000 úspešne absolvoval rigorózne konanie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a získal titul „PaedDr”. Na doktorandské štúdium v odbore fyzikálna chémia nastúpil na uvedenú fakultu v roku 1998, v roku 2004 obhájil dizertačnú prácu s názvom: Teoretické a experimentálne štúdium EDA komplexov medzi TCNE a π-elektrónovými donormi. V roku 2016 úspešne ukončil habilitačné konanie v odbore pedagogika na Univerzite Károlya Eszterházyho v meste Eger.

 

Do septembra 2012 pôsobil ako odborný asistent na Katedre chémie Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od septembra r. 2012 pôsobí na Univerzite J. Selyeho v Komárne, kde sa venuje výchove a vzdelávaniu budúcich učiteľov chémie pre školy s vyučovacím jazykom maďarským na Slovensku. Na Univerzite J. Selyeho najprv pôsobil vo funkcii odborného asistenta a od februára 2017 vo funkcii docenta. V období od 2004 do 2010 s menšími prestávkami bol poslancom Národnej rady SR, v rokoch 2006-2010 pôsobil ako starosta obce Tvrdošovce.

Publikačná činnosť Györgya Juhásza sa zameriava predovšetkým na dve vedné oblasti, na  teoretickú chémiu a na metodiku vyučovania chémie. Je autorom viacerých karentovaných publikácií s tematikou teoretického štúdia slabých medzimolekulových interakcií. Publikoval aj vo vednom odbore didaktika chémie, v ktorom napísal monografiu, kapitoly vo vysokoškolských učebniciach a niekoľko iných vedeckých publikácií. Počet jeho celkových publikácií evidovaných v databáze Univerzitnej knižnice UJS k novembru 2020 predstavuje 92, počet ohlasov na jeho diela 75. Má rozsiahle kontakty na domácej i zahraničnej akademickej pôde, čomu nasvedčujú i spoločné publikácie napr. s Katedrou biofyziky a chemickej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, s Laboratóriom štrukturálnej chémie a biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti.

Bol členom predsedníctva Rady vysokých škôl, je členom Vedeckej rady UJS, Vedeckej rady Prešovskej univerzity a Vedeckej rady Pedagogickej fakulty UJS, Akademickej rady Maďarov na Slovensku, Slovenskej chemickej spoločnosti a je členom Verejného zboru Maďarskej akadémie vied. Je členom štipendijnej komisie Collegium Talentum a Vedeckej rady študendov maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku. Ďalej je členom redakčnej rady vedeckého časopisu Eruditio-Educatio. Bol členom organizačného a programového výboru niekoľkých medzinárodných konferencií, naposledy bol napríklad členom vedeckého výboru Medzinárodnej konferencie didaktiky prírodných vied DidSci 2020 organizovanej v Krakove. V rokoch 2013-2016 zastával funkciu predsedu organizačného výboru Medzinárodnej vedeckej konferencie UJS, v rokoch 2014 a 2016 bol predsedom a hlavným organizátorom ŠVOČ pre študentov maďarskej národnosti žijúcich na Slovensku. V roku 2014 mu bola udelená strieborná medaila UJS, a za vzdelávanie maďarských učiteľov chémie a v roku 2009 prevzal pamätnú medailu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Bol riešiteľom viacerých vedeckovýskumných a rozvojových  projektov, z ktorých ako jeden z najvýznamnejších bol projekt ŠF EÚ zameraný na vybudovanie nanochemického a supramolekulového laboratória na UJS s celkovými oprávnenými výdavkami takmer 2,4 mil. €. V súčasnosti je zástupcom vedúceho riešiteľa projektu VEGA s názvom „Analýza  prírodovedného a matematického vzdelávania na stredných školách a  inovácia obsahu odborových didaktík“ a univerzitným koordinátorom mobilitnej siete Teaching an Learning Bioanalysis v rámci programu CEEPUS. Pri príležitosti štátneho sviatku Maďarska mu udelil dňa 20. augusta 2018 prezident Maďarska János Áder Dôstojnícky kríž Rádu Maďarska. Štátne vyznamenanie Maďarska bolo Györgyovi Juhászovi udelené za jeho zásluhy pri vzdelávaní Maďarov žijúcich na Slovensku v oblasti vysokého školstva a za jeho pôsobenie vo verejnom živote.

Od roku 2013 až do 31. januára 2017 zastával funkciu prorektora UJS za vedu, výskum a akreditáciu, kde ako prorektor spolukoordinoval proces komplexnej akreditácie univerzity ukončenej v roku 2016, v rámci ktorej UJS úspešne akreditovala svoje činnosti a bola začlenená medzi univerzitné vysoké školy.

Na základe rozhodnutia akademického senátu univerzity ho prezident Slovenskej republiky  vymenoval za rektora UJS. Jeho 2. štvorročné funkčné obdobie začalo plynúť dňom 1. februára 2021.

V Komárne dňa 26. novembra 2020

Osobná stránka


Vedúca kancelárie rektora
PaedDr. Piroska Zakar
Osobná stránka

Asistentka rektora
Mgr. Alžbeta Kacz Mészárosová
Osobná stránka

Rektor

prof. RNDr. János Tóth, PhD.

  Narodil sa 4. januára 1962 v Nových Zámkoch. V roku 1986 ukončil štúdium na  Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave v odbore Matematická analýza. V rokoch 1986-1989 pôsobil ako učiteľ matematiky na Gymnáziu v Nových Zámkoch, v rokoch 1989-1998 ako odborný asistent a v rokoch 1998-2001 ako docent na Katedre matematiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Od roku 2001 do 2009 pôsobil na Katedre matematiky Prírodovedeckej fakulty Ostravskej univerzity v Ostrave ako docent, od roku 2004 do 2008 ako vedúci Katedry matematiky Pedagogickej fakulty Univerzity J. Selyeho v Komárne vo funkcii profesora. Od 2009 do 2017 zastával funkciu rektora Univerzity J. Selyeho v Komárne. Od 1. februára 2017 bol prorektorom Univerzity J. Selyeho, pracoval na Katedre matematiky Fakulty ekonómie a informatiky Univerzity J. Selyeho vo funkcii profesora. Od roku 2018 je riadnym profesorom na Katedre matematiky Fakulty ekonómie a informatiky Univerzity J. Selyeho. 

 

1.   PEDAGOGICKÁ ČINNOSŤ

  Takmer 39 rokov vykonáva činnosť učiteľa - 36 rokov ako vysokoškolský učiteľ. Doteraz bol vedúcim 5 dizertačných, 13 rigoróznych, 56 diplomových a 10 bakalárskych prác na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, na Ostravskej univerzite v Ostrave a na Univerzite J. Selyeho v Komárne.

  Na Univerzite J. Selyeho v Komárne je garantom študijného programu Učiteľstvo matematiky na 1. a 2. stupni štúdia a doktorandského študijného programu Teória vyučovania matematiky a informatiky - odbor Matematika.

  Veľmi rád sa venuje mladým talentovaným matematikom. V rámci vedeckej aktivity študentov pod jeho vedením na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre získali 3 jeho študenti ocenenie. Pôsobil ako vedúci rigoróznych prác 13 študentov. Viacerí jeho bývalí študenti v súčasnosti pôsobia ako docenti a vedúci fakulty alebo katedier.

  Doteraz odučil spolu 490 semestrohodín, z toho 184 semestrohodín na Katedre matematiky Univerzity Konštantína Filozofa, 180 semestrohodín na Katedre matematiky Prírodovedeckej fakulty Ostravskej Univerzity a 200 semestrohodín na Katedre matematiky Univerzity J. Selyeho. Medzi jeho doteraz prednášané predmety patria: Matematická analýza, Lineárna algebra, Teória miery, Topológia, Komplexná analýza, Teória množín, Teoretická aritmetika, Teória čísel, Kryptografia a teória čísel, Funkcie a postupnosti, Diskrétna matematika, Didaktika matematiky, Metrické priestory, Diferenciálne rovnice, Školská matematika vo svetle vyššej matematiky, Úvod do teórie čísel, Vybrané kapitoly z teórie čísel, Vedecký seminár pre doktorandov.

2.   VEDA A VÝSKUM

  Na začiatku svojej profesionálnej kariéry sa venoval najmä teórii reálnych funkcií, neskôr v rámci teórii čísel sa podrobnejšie venoval analytickej teórii čísel a rozdeleniu postupností. Prvé vedecké výsledky dosiahol vo svojej diplomovej práci. Vedeckú hodnosť PhD. získal v odbore Algebra a teória čísel na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Vedecko-pedagogický titul doc. mu bol udelený v odbore Teória vyučovania matematiky na Fakulte prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre v roku 1998. V odbore Matematika na Fakulte matematiky, fyziky  a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave ho vymenovali za profesora v roku 2018.

  Bol vedúcim riešiteľom 7 vedecko-výskumných grantov (GAČR, VEGA, KEGA) a členom riešiteľského tímu ďalších 12 vedecko-výskumných projektov. Vytvoril prospešnú a efektívnu spoluprácu s matematikmi z Francúzska, Veľkej Británie, Poľska, Rakúska, Maďarska, Českej republiky, Rumunska a zo Slovenska. Výsledkom týchto spoluprác sú spoločné publikácie. Do niektorých spoločných publikácií sa zapojili i jeho študenti a kolegovia.

  Z celkového počtu 124 jeho publikácií je počet vedeckých prác v časopisoch a vo vedeckých zborníkoch 111. 60 publikácií je evidovaných v databázach WoS a SCOPUS a viac než 65 jeho publikácií sa nachádza v registri American Mathematical Reviews. Do jeho publikačnej činnosti sa zapojilo cca 20 zahraničných a domácich vedeckých spolupracovníkov. V citačných indexoch eviduje celkom 275 citácií. Na základe pozvaní realizoval viac ako 30 prednášok v rôznych krajinách Európy, ako napr. Veľká Británia, Francúzsko, Taliansko, Rakúsko, Nemecko, Maďarsko, Česká republika, Poľsko, Grécko, atď.

  Ako prednášateľ bol aktívnym účastníkom viacerých významných konferencií a workshopov v oblasti teórie čísel: Eger (1996, 2002, 2004, 2005, 2007), Ostravice (1997, 2008, 2013, 2014, 2017), Czieszyn (1998, 2002), Liptovský Ján (1999, 2006, 2008, 2010, 2015), Sopron (2008, 2016), Lille (2001), Graz (2002, 2003, 2004, 2006, 2007), Bratislava(2004, 2006, 2008), Bedlewo (2006), Nitra (2000), Saint Etienne (2002, 2006, 2007, 2009), Katowice (2006), Malaga (2006), Malenovice (2007, 2009, 2017), Smolenice (2007, 2012), Ostravice (2008, 2013, 2014, 2017), Debrecen (2009), Liverpool (2008), Warszawa (2010), Tatranská Bukovina (2010). Stará Lesná (2011).
  Je členom redakčnej rady časopisov Uniform Distribution Theory, Acta Universitatis Sapientiae a Acta Oeconomica Universitatis Selye. V rámci doterajšej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti sa mu podarilo vybudovať dôležité a prospešné domáce i medzinárodné konexie a získať dôležité skúsenosti aplikovateľné v jeho ďalšej odbornej a riadiacej činnosti.
  Je členom Vedeckej rady Univerzity J. Selyeho, Vedeckej rady Fakulty ekonómie a informatiky Univerzity J. Selyeho, Vedeckej rady Prešovskej univerzity v Prešove a Vedeckej rady Eszterházy Károly Catholic University (Eger).
Od roku 2017 je členom predsedníctva Rady vysokých škôl Slovenskej republiky.

3. OCENENIA, VYZNAMENANIA, VEDECKÉ CENY

  V roku 2012, udelené ocenenie „Honorary Professor“od univerzity Óbudai Egyetem. V roku 2013 získané vedecké vyznamenanie, medaila Jánosa Aranya od Maďarskej akadémie vied. V roku 2016 od univerzity Eszterházy Károly Egyetem prijatie ako čestného občana, a udelenie titulu čestného občana. V roku 2017 udelená strieborná medaila od Prešovskej univerzity. V roku 2017 získané vzácne ocenenie „Pro Universitate“ od univerzity Óbudai Egyetem. V roku 2019 udelený Rytierský kríž Rádu Maďarska od prezidenta Maďarska.

4. REKTOR

2009 – 2013 a 2013 – 2017
1. a 2. OBDOBIE

  Počas ôsmich rokoch jeho pôsobenia ako rektor od 1. februára 2009 prechádzala Univerzita J. Selyeho rôznymi dôležitými zmenami a v značnej miere sa rozvíjala v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Svoje riadiace schopnosti využíval počas týchto rokov v mnohých oblastiach.

  Mimoriadne významným výsledkom bolo vytvorenie dnešnej štruktúry univerzity, zriadenie útvarov, oddelení a ďalších organizačných jednotiek, čo umožnilo rozumné a správne fungovanie univerzity. K tomu bolo nevyhnutne potrebné vypracovať organizačný poriadok, príkazy rektora a vnútorné predpisy, ktoré boli pripravené vtedajším vedením univerzity, a na základe a podľa ktorých univerzita dodnes funguje.

  Dosiahnutie statusu univerzity v roku 2016 bolo dôležitým momentom v histórii univerzity. Po tom, ako sa v komplexnom akreditačnom procese od roku 2004 do 2008 nepodarilo uspieť, univerzita na čele s novým vedením podala materiály v rámci komplexnej akreditácie, na základe čoho sa podarilo dosiahnuť začlenenie medzi univerzitné vysoké školy. Kľúčovú úlohu zohrávalo získanie práva na realizovanie doktorandského študijného programu Ekonómia manažment podniku  a prijatie študentov na tento program, čím bolo 2. septembra 2016 splnené aj tretie kritérium potrebné pre začlenenie medzi univerzitné vysoké školy, KZ-3.

  Pod jeho vedením boli realizované štyri veľké projekty zamerané na rozvoj a modernizáciu univerzity. Rozsiahli projekt, ktorý sa uskutočňoval v rokoch 2009 až 2010, sa skladal z dvoch rôznych častí. Výsledkom realizácie a vyúčtovania projektu boli rekonštrukcia budovy Ekonomickej fakulty a Dôstojníckeho pavilónu a zakúpenie laboratórneho vybavenia a vybavenia pre školiace miestnosti, zavedenie, rozšírenie a vybudovanie IKT, čo zohrávalo dôležitú úlohu v rozvoji univerzity. Druhý veľký, úspešný projekt mal názov Zvyšovanie kvality vzdelávania tvorbou a inováciou študijných programov, rozvojom ľudských zdrojov a podporu kariérneho poradenstva. Cieľom projektu bola tvorba a inovácia študijných programov, oponentúra vytvorených a inovovaných vzdelávacích programov, podpora kariérneho poradenstva, vzdelávanie VŠ učiteľov univerzity formou jazykových a IKT kurzov. Vďaka tretiemu, úspešne implementovaného projektu s názvom Budovanie infraštruktúry a modernizácia vybavenia UJS mohla byť univerzita vybavená servermi, korpusom, dátovými centrami, virtualizačným softvérom, veľkokapacitným generátorom. Výstupom štvrtého projektu s celkovými oprávnenými výdavkami vo výške takmer 5 mil. eur bolo vybudovanie novej modernej technickej infraštruktúry v novovybudovanom Nanochemickom a supramolekulovom laboratóriu, Inteligentného a robotického centra UJS, Dátového centra, zabezpečujúceho kolaboratívny výskum výskumno-vývojových aktivít v oblasti nanotechnológie a inteligentného priestoru.

  Veda a vedecké publikácie zohrávali vždy dôležitú úlohu v jeho živote, čoho dôkazom je aj skutočnosť, že počas tých rokov, keď pôsobil vo funkcii rektora zaujala univerzita neraz popredné miesta vo výročnej správe o stave vysokého školstva v počte publikačných výstupov.

  Premyslené strategické rozhodnutia a koordinácia a zjednotenie vedenia, pedagógov a zamestnancov univerzity boli prostriedky potrebné k dosiahnutiu týchto výsledkov.

2025 – 2029
  1. OBDOBIE

  Na základe rozhodnutia Akademického senátu a Správnej rady univerzity ho prezident Slovenskej republiky vymenoval za rektora Univerzity J. Selyeho v Komárne. Jeho funkčné obdobie začalo plynúť dňom 1. februára 2025.

Vedecko-pedagogický životopis k stiahnutiu
 


Vedúca kancelárie rektora
PaedDr. Piroska Zakar
Osobná stránka

Asistentka rektora
Mgr. Alžbeta Kacz Mészárosová
Osobná stránka

Referentka rektora
Mgr. Zuzana Sántha
Osobná stránka

Táto webová stránka používa súbory cookie na zlepšenie používateľskej skúsenosti a zabezpečenie svojho efektívneho fungovania. Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies.

  
spam vedelem