SJE főmenü

Hallgatóink lehetőségeit bővíti a MOL-csoport és a Selye János Egyetem együttműködése

A MOL-csoport és a Selye János Egyetem már évek óta együttműködik különböző területeken, többek között a szakmai gyakorlatok szervezésében és a gyakorlatorietált szakemberek oktatásba való bevonásában.  A két fél közötti együttműködés magasabb szintre lépett 2024. június 17-én a MOL – Beszerzés komáromi irodájának a megnyitásával. Ezzel a Selye János Egyetem  hallgatói páratlan lehetőséget kapnak. A MOL-központban alkalmazott munkavállalók többsége a Selye János Egyetem  Gazdaságtudományi és Informatikai karának abszolvense, vagy egy gyakornoki programba bekapcsolt mesterképzéses  hallgatója.  Ők így tanulmányaik mellett már jelentős szakmai tapasztalatra tehetnek szert. A Selye János Egyetem rektora, Juhász György reményei szerint ez az együttműködés tovább növeli az egyetem presztízsét.  A „Válts a Selyére” kampányon keresztül a Selye János Egyetem törekszik arra, hogy megszólítsa a más egyetemek alapszintű  képzésén részt vett hallgatókat, akik ide érkezvén a mesterképzésen lehetőséget kapnak a a piacvezető válallatokkal közös programjainkba való bekapcsolódásra is.

1. Selye Nyári Egyetem

A Selye János Egyetem 1. Nyári Egyeteme nagyszerű lehetőség a középiskolás diákok számára, hogy betekintést nyerjenek az egyetemi életbe, új emberekkel ismerkedjenek meg és bővítsék tudásukat.

Miért érdemes részt venni a Nyári Egyetemen?

- Betekintést nyerhetsz az egyetemi életbe:megismerheted az egyetem hangulatát, az oktatók és diákok közötti interakciót, valamint átélheted, milyen egyetemistának lenni.

- Érdekes tárgyak: a program sok érdekes képzést, workshopot kínál különböző témákban, így lehetőséged van több területbe is betekinteni. Ez a későbbiekben hasznos lehet számodra a felsőfokú képzés kiválasztásában.

- Fejlesztheted tudásodat és készségeidet: a Nyári Egyetemen érdekes előadásokon vehetsz részt, ezáltal elmélyítheted a tudásod és új ismeretekre tehetsz szert egy-egy adott témában. Ezen kívül fejlesztheted kommunikációs és prezentációs készségeidet is.

- Új emberekkel ismerkedhetsz meg: a rendezvény remek alkalmat nyújt új barátságok kötésére; megismerkedhetsz más középiskolásokkal, egyetemistákkal és oktatókkal is.

- Szélesítheted látókörödet: a Nyári Egyetemen a képzések mellett nemcsak a tanteremben, hanem különböző kísérő programok során is szerezhetsz új ismereteket és tapasztalatokat.

- Kedvezményesen vehetsz részt 2 fesztiválon is:  20 EUR-val olcsóbban vehetsz fesztiválbérletet két fantasztikus eseményre: a Hajómalom Fesztiválra és a Gombaszögi Nyári Táborra

A rendezvény 2024.  július 1-3. között valósul meg a Selye János Egyetemen. Jelentkezni a https://nyariegyetem.ujs.sk/ weboldalon lehetséges.

Az esemény az Interreg VI-A Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapnak https://spf-west.eu/ köszönhetően, az EduCoop projekt részeként valósul meg, melyet 21 145 € összeggel támogat az Európai Unió.

 

Az oktatási partnerségek megerősítése a határokon átnyúló együttműködés keretében

A Selye János Egyetem az Interreg Magyarország-Szlovákia program Kisprojekt Alapjának sikeres kedvezményezettje lett az EduCoop projekt révén, amelynek célja a határokon átnyúló együttműködés erősítése hét oktatási jellegű tevékenység (8 rendezvény) megszervezésével.
 
A tevékenységek célja az oktatás előmozdítása, az eszmecsere, a know-how, az interaktív elemek bevezetése az oktatásban, a meglévő partnerségek megerősítése és újak megszerzése, az egész életen át tartó tanulás előmozdítása a befogadás és a sokszínűség hangsúlyozásával, a demokratikus és állampolgári kompetenciák fejlesztése nemzeti, transznacionális és európai kontextusban, a nemek közötti egyenlőség, az esélyegyenlőség és a megkülönböztetésmentesség előmozdítása.
 
Összesen 8 rendezvényt valósít meg egyetemünk 8 magyarországi szervezettel együttműködve, összesen 126, többségében magyarországi résztvevővel, 21.145 EUR Európai Uniós támogatásból.
 
Eddig sikeresen megvalósult rendezvények:
 
- Az észak-komáromi Víz utcai óvoda és a dél-komáromi Gesztenyés Óvoda gyermekei által megvalósított Mese délután Andersen emlékére  című rendezvényre 2024. április 18-án került sor a Selye János Egyetem Egyetemi Könyvtárban. Bábszínházi előadás, mese által motivált drámajátékok és a "Mese egy kicsit másképp" módszer bemutatására helyezték a fő hangsúlyt.
 
- NaTúra TanTúra program keretein belül közös látogatást tettek a résztvevők Szlovákia fontos természeti és kulturális nevezetességeinél a magyarországi Curie Alapítvány tagjainak részvételével.
 
A rendezvényre 2024. május 9-10-én került sor. A szlovákiai és magyarországi partnerek Észak-Komárom, Dél-Komárom, Búcs és Gúta látványosságait tekintették meg.
 
- Az Elfogadás. Befogadás. Jövőkép. workshopra  2024. május 14-én a dunaszerdahelyi Roma Néprajzi  Múzeumban került sor egyetemünk Református Teológiai Kara, a 8K Alapítvány (Budapest) és a Református Szeretetszolgálat (Budapest) együttműködésében. A szakmai fórumon a roma oktatás és felzárkóztatás kérdéskör magyarországi és szlovákiai szakértői osztották meg a tapasztalataikat egymással. A résztvevők közösen tekintették meg a régióban egyedülálló Roma Néprajzi Múzeumot.
 
Az Interreg Magyarország-Szlovákia Program Kisprojekt Alapjának támogatásával megvalósuló további rendezvényeink:
 
- A Selye János Egyetemet Nyári Egyeteme 2024. július 1-3.
- VI. Kémia Didaktika Napja 2024. július 4-én a SJE TKK Kémia Tanszékén.
- A SJE RTK "Roma felzárkóztatás és szociális gondoskodás" című konferencia 2024. november 6-án az SJE Konferencia-központjában.
- Kerekasztal-beszélgetés a Budapesti Gazdasági Egyetem és a SJE között 2024. november 7-én az SJE Konferencia Központjában.
- Fedezzük fel a körülöttünk lévő világot 2024. november 13-án a SJE TKK Kémia Tanszékén
 
Az EU pénzügyi támogatása: 21.145 Eur

Bővebb információ a Kisprojekt Alap honlapján: www.spf-west.eu

Szerződés száma: HUSK/2301/3.2/031/P12
Projekt száma: HUSK/SPF/2301/3.2/041

Tudományos együttműködés a török és a szlovákiai magyar egyetem között

Az ERASMUS+ KA220-HED - Cooperation Partnerships 2022-2-HU01-KA220-HED-000094859 - ETDTFA – Education and Training Development for the Treatment of Food Allergies stratégiai partnerségi projekt keretein belül látogatott el az SJE küldöttsége Törökországba az Istanbul Medeniyet Üniversitesi (IMU)-ra. A nemzetközi  projekt az ételintolerancia, ill. az allergén menedzsment vizsgálatára fókuszál a HoReCa szektor képviselőinek bevonásával. Az SJE a programban olyan felsőoktatási intézményekkel együttműködésben vesz részt, mint a Budapesti Gazdasági Egyetem,  a török Istambul Medeniyet University és a portugál Universidade Portucalense Infante D Henrique-Cooperativa De Ensino Superior Crl.

A komáromi egyetem kutatócsoportját Kahler Korcsmáros Enikő  vezeti, amelyben az egyetem oktatói közül Hajabáč Machová Renáta, Tóbiás Kosár Silvia, Seres Huszárik Erika és Gódány Zsuzsanna vesz részt.

Isztambulban a személyes találkozó keretein belül került sor 2024. május 2. és 3. között a workshopra, illetve a tudományos partnerek közötti találkozóra és a további jövőbeli együttműködési lehetőségek feltérképezésére.

A helyszínen volt  egyetemünk rektora Juhász György is, akit az Istanbul Medeniyet Üniversitesi rektorhelyettese Prof. Dr. Yaşar BÜLBÜL fogadott. A két egyetem között együttműködési megállapodás született, ami több jövőbeni kapcsolat kiépítését, közös pályázati és kutatási lehetőségeket ösztönözhet.

A következő személyes találkozóra a projekttagok között idén novemberben kerül sor Komáromban. Ekkor az együttműködő felek nemzetközi tudományos konferencia keretein belül vitatják meg az ételintolerancia és az allergén menedzsment területének legújabb trendjeit és kihívásait.

Választási hirdetmény az SJE rektorjelöltjének megválasztására

A Selye János Egyetem Akadémiai Szenátusa (továbbiakban: „SJE ASZ“) választást hirdet az SJE rektori tisztségének betöltésére az SJE belső előírása – Az SJE rektorjelöltje megválasztásának és a rektor visszahívására tett javaslat elfogadásának alapelvei (2. cikkely, 1. pont).

A választás időpontja: 2024. november 6.

A választás lefolyása és menetrendje:

Az SJE rektorjelöltre javaslatot nyújthat be az SJE akadémiai közösségének és az SJE Igazgatótanácsának (továbbiakban „SJE IT“) valamennyi tagja. Az SJE rektorjelöltre a javaslatot írásban névvel ellátva kell eljutatni az SJE ASZ elnökének 2024. június 15-től 2024. október 9. 12:00 óráig az SJE iktatóján keresztül. Az ez után beérkezett javaslatokat figyelmen kívül hagyják.

2024. október 18-ig az SJE ASZ elnöke biztosítja a jelöltek írásos beleegyezését igazoló nyilatkozatot, amelyben vállalják a jelöltséget az SJE rektori tisztségére, a választások lebonyolításához szükséges személyes adatok kezeléséről szóló nyilatkozatot, (strukturált) szakmai életrajzot, valamint 3 hónapnál nem régibb erkölcsi bizonyítványt.

Legkésőbb 2024. október 22-ig az SJE ASZ elnöke közzéteszi az SJE rektorjelöltjeinek névsorát az SJE hirdetőtábláján, az Akadémiai Információs Rendszerben, az SJE akadémiai közössége és az SJE IT tagjainak címzett e-mailben és az egyetem weboldalán.

A rektorjelöltet választási közgyűlés választja meg, amelynek tagjai az SJE ASZ és az SJE IT minden tagja. A választási közgyűlést az SJE ASZ elnöke hívja össze és vezeti.

A választási közgyűlés ülésén zajlik az SJE rektorjelöltjeinek meghallgatása, ábécé sorrendben. Az akadémiai közgyűlés ülése és a jelöltek nyilvános meghallgatása 2024. november 4-én zajlik.

A nyilvános meghallgatás során elsősorban az SJE akadémiai közösségének tagjai, valamint a széles nyilvánosság kérdezheti a jelölteket. A nyilvános meghallgatást élőben közvetítik és az elkészült felvételt legkésőbb 2024. november 5-én közzé teszik az SJE weboldalán. A nyilvános meghallgatás felvétele 2024. november 7-ig lesz elérhető. A nyilvános meghallgatás során felmérik a jelöltek vezetői tapasztalatait és menedzseri képességeit, a felsőoktatáshoz, a tudományhoz és technikához, valamint az SJE küldetéséhez és működési területéhez való viszonyát. A rektorjelölt végül bemutatja az SJE általa javasolt fejlesztési tervét. Amennyiben a választási közgyűlés úgy dönt, a rektorjelölttől további információt lehet kérni.

Az SJE rektorjelöltjének megválasztása 2024. november 6-án zajlik a választási közgyűlésen. A választás eredményét az SJE ASZ elnöke hirdeti ki.

A rektort a Szlovák Köztársaság elnöke nevezi ki és hívja vissza. A rektor kinevezésére vagy visszahívására tett javaslatot az iskolaügyi miniszter juttatja el a köztársasági elnöknek, a miniszternek pedig az SJE ASZ elnöke tesz javaslatot a megfelelő határozat elfogadását követően 15 naptári napon belül.

 

Komárom, 2024. április 30.                                       

doc. PaedDr. Puskás Andrea, PhD.
       az SJE ASZ elnöke


A jelölőlap letölthető itt.

Választások a Selye János Egyetem Akadémiai Szenátusába

A Selye János Egyetem Alapszabálya (7. cikkely) és „A Selye János Egyetem Akadémiai Szenátusának választási szabályzata” dokumentum értelmében a Selye János Egyetem Akadémiai Szenátusa (a továbbiakban „SJE ASZ“) választásokat hirdet az SJE Akadémiai Szenátusába.

5 oktatói és 3 hallgatói hely a Gazdaságtudományi és Informatikai Kar képviseletére
5 oktatói és 3 hallgatói hely a Tanárképző Kar képviseletére
3 oktatói és 1 hallgatói hely a Református Teológiai Kar képviseletére

A választások meghirdetésének időpontja: 2024. április 30.

A választások időpontja és helyszíne: 2024. szeptember 25-26.
2024. szeptember 25., 8.00-12.30, az SJE Tanárképző Kar épületében található T309-es teremben
2024. szeptember 25., 13.00-16.00, az SJE Gazdaságtudományi és Informatikai Kar épületében található G307-es teremben
2024. szeptember 26., 9.00-12.00, az SJE Református Teológiai Kar épületében található E08-as teremben
2024. szeptember 26., 13.00-16.00, az SJE Konferencia Központjának előcsarnokában

Az SJE ASZ oktatói részének tagja csak az akadémiai közösség oktatói részének tagja lehet. Az SJE ASZ hallgatói részének tagja csak az akadémiai közösség hallgatói részének tagja lehet.

Az SJE ASZ oktatói része tagjainak funkciós időszaka maximum négy év. Az SJE ASZ hallgatói része tagjainak funkciós időszaka maximum két év.

A jelöltekre vonatkozó nem anonim javaslatokat az SJE akadémiai közösség tagjai az SJE ASZ Választási Bizottsága elnökének címezve az SJE iktatóján keresztül adhatják le legkésőbb 2024. szeptember 11., 12:00 óráig (a Jelölőlap a csatolmányban található). Az oktatói rész jelöltjeire az SJE akadémiai közösségének oktatói tagjai tehetnek javaslatot. A hallgatói rész jelöltjeire az SJE akadémiai közösségének hallgatói tagjai tehetnek javaslatot. Az SJE egyes kari képviselőire az SJE ASZ-ben csak az adott kar akadémiai közösségének tagjai tehetnek javaslatot és választhatják meg őket.

Legkésőbb 2024. szeptember 11-ig az minden kar dékánja átadja a Választási Bizottság elnökének az adott kar hallgatóinak és oktatóinak listáját, akik a kar akadémiai közösségének tagjai.

A Választási Bizottság ellenőrzi, hogy a javaslatot leadó és a javasolt személyek az SJE akadémiai közösségének tagjai-e. Ha a jelölőlap nem tartalmazza a jelölt írásbeli beleegyezését, a Bizottság bebiztosítja azt. Az SJE ASZ jelöltjeinek listája legkésőbb 2024. szeptember 18-ig kerül közzétételre a hirdetőtáblákon, a weboldalon, a jelöltek nevei ábécé sorrendben lesznek feltüntetve.  

A választások eredményét a Választási Bizottság elnöke hirdeti ki legkésőbb 2024. szeptember 30-ig az SJE hirdetőtábláin és az SJE weboldalán.

A Választási Bizottság tagjai:

Dr. habil. Ing. Hajabáč Machová Renáta, PhD. – a Választási Bizottság elnöke
Munkahely címe: Gazdaságtudományi és Informatikai Kar, Menedzsment Tanszék, Hradná ul. 21., Komárno 94501, G316
E-mail:
Tel.: +421 35 32 60 789

Ing. Szencziová Iveta, PhD.,
ThDr. Szénási Lilla, PhD.,
Maczik Ferenc,
Gál Annamária,
Virág Denis,

 

                                                                                                doc. PaedDr. Puskás Andrea, PhD.
                                                                                                         az SJE ASZ elnöke       


A jelölőlap letölthető itt.

Harmadszor is bajnok a VK Spartak Rieker UJS Komárom férfi röplabdacsapat

Férfi röplabdacsapatunk, a VK Spartak Rieker UJS Komárom 2024. április 29-én  a bajnoki döntő hetedik mérkőzésén is legyőzte a pozsonyi VKP FTVŠ UK együttesét, és ezzel megszerezte 3. bajnoki címét a szlovák extraligában. A csapat tagjainak és vezetőségének ezúton gratulálunk a sikeres szerepléshez és köszönjük egyetemünk kiváló képviseletét.

Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Díj a Selye János Egyetemnek

2024. április 27-én zajlott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXIX. Országos Találkozója. A találkozó alkalmából a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Országos Elnöksége a szlovákiai magyar nyelvű oktatást támogató tevékenységéért a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Díjat adományozta a Selye János Egyetemnek. Az elismerést egyetemünk rektora, Juhász György vette át a rendezvény helyszínén, Rozsnyón. Ezúton fejezzük ki köszönetünket a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének a rangos elismerésért. Egyetemünk oktatóinak és munkatársainak köszönjük, hogy munkájukkal hozzájárultak a díj elnyeréséhez.

 

A TDK egyetemi fordulója

A Selye János Egyetemen 2024. április 24-én került sor a 2023/24-es Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) egyetemi fordulójára.

A TDK meghirdetett szekcióiba beérkezett 42 tudományos pályamunka közül végül 40 került bemutatásra a következő szekciók egyikében: Gazdaságtudományok I.-Marketing, Gazdaságtudományok II.-Mikro- és makroszintű stratégiai kérdések, Matematikai és informatikai tudományok szekciója, Neveléstudományok és kémiai tudományok szekciója, Nyelv- és irodalomtudományok szekciója, Teológiai, történelmi és szociális témák szekciója.

A helyezetteknek és a sikeresen szereplőknek szívből gratulálunk az elért eredményhez! Közülük az értékelőbizottságok által jelölt versenyzők az idén a Selye János Egyetemen megrendezendő Felvidéki Tudományos Diákköri Konferencián folytathatják majd a megmérettetést.

Köszönjük az összes hallgató, témavezető, bíráló, értékelő-bizottsági tag és szervező áldozatkész munkáját.

Információk a  hallgatói tudományos konferencia eredményeiről elérhetők a http://tdk.ujs.sk/ címen.

A Tudományos Diákköri Konferencia egyetemi fordulója

A 19. Komáromi Egyetemi Napok harmadik napján kerül sor április 24-én a 2023/24-es tanév Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) egyetemi fordulójára a Selye János Egyetemen. A  TDK-n 43 pályamunka kerül bemutatásra 6 szekcióban. Információk a  hallgatói tudományos konferencia programjáról elérhetők a http://tdk.ujs.sk/ címen.

 

Fórum a magyar szakképzésről és oktatásról

A szlovákiai magyar oktatásról és szakképzésről tartott fórumot a Selye János Egyetem 2024. április 19-én. A konzultáción részt vett Dr. Hankó Balázs, innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár, Dr. Varga-Bajusz Veronika, felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár, Dr. Hajdú András, Közpolitikai Elemzési Irodát vezető helyettes államtitkár, Dr. Csepeti Ádám, stratégiai ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkár, Mgr. Keszegh Béla, Észak-Komárom város polgármestere, Ing. Csenger Tibor, Nyitra megye alelnöke, Dr. Czibula Ádám, a BGA Zrt. felvidéki leányvállalatának igazgatója és Pákozdi Szabolcs, a Tatabányai Szakképzési Központ főigazgatója.

Egyetemünket Dr. Juhász György rektor, valamint prof. Tóth János rektorhelyettes képviselték.

A résztvevők elemezték a szakképzés jelenlegi helyzetét, feltérképezték a hiányszakmákat, majd ajánlások hangzottak el a felmerült hiányosságok javítására.

OTDT elismerések

Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) 2024. április 9-i ülésén a szervezet Elnöksége a 36. Országos Tudámonyos Diákköri Konferencia (OTDK) Közgazdaságtudományi Szekciója során végzett kimagasló színvonalú szervezői munkája alapján, Kiváló TDK Szervezői Díj elismerésben részesítette Dr. habil. RNDr. Csiba Pétert, PhD., az SJE Gazdaságtudományi és Informatikai Karának dékánját és PhDr. Antalík Imrét, PhD., a kar tudományos tevékenységéért felelős dékánhelyettesét, aki mindemellett kinevezését is átvette az OTDT Közgazdaságtudományi Szakmai Bizottságának alelnöki tisztségére. A csapatmunka jegyében a kar képviselői szervezőtársaiknak ajánlva, a 36. OTDK Közgazdaságtudományi szekció egész kivitelező csapatának nevében vették át díjaikat. Elismerésben részesült továbbá doc. RNDr. Bukor József, PhD., az egyetem tudományért és kutatásért felelős rektorhelyettese, aki a Felvidéki Tudámonyos Diákköri Konferenciák (FTDK) sokéves szervezéséért kapta a díjat. Az ülésre 2024. április 9.-én, Budapesten az ELTE Állami-és Jogtudományi Kar Aula Magnaban került sor.

Gratulálunk a díjazottaknak!

Pedagógusnapi üdvözlet 2024

Tisztelt Oktatóink! A pedagógusnap alkalmából tisztelettel köszöntöm Önöket és köszönöm a Selye János Egyetem és a hallgatóink érdekében kifejtett tevékenységüket. További felelősségteljes munkájukhoz kívánok sok sikert, erőt, kitartást és jó egészséget! Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD. rektor SJE

Magyar állami kitüntetésben részesült Ďurdík László és Szarka László

2024. március 19-én, Magyarország nemzeti ünnepének alkalmából a Selye János Egyetem két oktatója vehetett át rangos elismerést Magyarország Pozsonyi Nagykövetségén Balogh Csabától, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott nagykövetétől. 

Ďurdík László szociológus, a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának nyugalmazott docense, a szlovákiai magyarság múltjának és jelenének szociológiai szempontú feldolgozását szolgáló több évtizedes tudományos munkája, valamint demográfiai kutatásai elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehette át.

Szarka László történész, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának oktatója, volt dékánja, a történettudomány és a kisebbségkutatás területén végzett magas szintű kutató, oktató és tudományszervező tevékenysége, valamint a szlovákiai magyar felsőoktatásban vállalt szerepe elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést kapta.

Az ünnepségen részt vett egyetemünk rektora Juhász György, valamint Nagy Melinda és Tóth János rektorhelyettesek.

A Selye János Egyetem közössége gratulál a kitüntetetteknek!

(fotó: Katona Tamás)

 

REKTORI SZABAD - 2024. ÁPRILIS 2.

A Selye János Egyetem rektora Dr. habil. PaedDr. Juhász György, PhD.

2024. április 2. (kedd)

rektori szabadot

hirdet

a hallgatók számára.

SJE Emlékkonferencia – 2024. február 21.

2003. október 23-án fogadta el a Szlovák Parlament az első önálló, magyar nyelven oktató felsőoktatási intézmény, a Selye János Egyetem létrehozásáról szóló törvényt, amely 2004. január 1-én lépett hatályba.

Az egyetem ebből az alkalomból emlékkonferenciával ünnepelte a fennállásának 20. évfordulóját. A 2024. február 21-én rendezett konferenciával, amely egyben a jubileumi rendzevénysorozat kezdőrendezvénye volt, az egyetem alapítására, fejlődési szakaszaira és az elmúlt húsz esztendőre emlékeztek a szervezők. A visszatekintéshez segítségül hívták azokat a meghatározó személyiségeket, akik jelentős szerepet vállaltak az egyetem alapításában, életében, arculatának formálásában, akik döntéseikkel, tevékenységükkel nagy hatást gyakoroltak az intézményre.

A bevezetőben Juhász György rektor és Hankó Balázs, innnovációért és felsőoktatásért felelős államtitkár köszöntötte a konferencia résztvevőit. A rendezvény további része három, különböző témakörű szekcióban zajlott:

I. szekció “Selye János Egyetem: Kezdetek – Fejlődés – Jelen”. Előadók az egyetem egykori és jelenlegi rektorai Albert Sándor (rektor 2004-2009), Tóth János (rektor 2009-2017) és Juhász György (rektor 2017-), szekcióvezető Nagy Melinda rektorhelyettes;

II. szekció “A Selye János Egyetem létrejöttének és jelenének közéleti és politikai kontextusai”. Előadók a közélet volt és jelenlegi képviselői Martin Fronc, Szlovákia oktatásügyi minisztere 2004-ben, Potápi Árpád János, Magyarország nemzetpolitikai államtitkára, Bárdos Gyula, az MKP parlamenti frakciójának elnöke 2004-ben, szekcióvezető Szarka László egyetemi professzor;

III. szekció “Komárom mint egyetemi város, a Selye János Egyetem egyházi és hallgatói kötődései”. Előadók Komárom város képviselője és végzett hallgatók Keszegh Béla polgármester, Lévai Attila, a Calvin János Teoológiai Akadémia titkára 2004-ben, Baka Patrik, az egyetem volt hallgatója, jelenlegi oktatója, szekcióvezető Somogyi Alfréd docens.

A jeles eseményt megtisztelték jelenlétükkel a közélet és politika volt és jelenlegi képviselői, többen jelen voltak az MKP egykori parlamenti képviselői és miniszterei közül is, akik sokat tettek a Selye János Egyetem létrejöttéért. Az ünnepségen közreműködött a komáromi Művészeti Alapiskola Comorra vonósnégyese. A rendezvényt Kahler Korcsmáros Enikő dékánhelyettes vezette.

A Selye János Egyetem a jubileumi évben több rendezvénnyel is készül, ezek közül a legjelentősebb az ünnepélyes tanévnyitó lesz szeptember 13-án.

NYÍLT NAP A SELYE JÁNOS EGYETEMEN

A Selye János Egyetem 2024. február 14-én tartotta a Nyílt Napját, ahová érdeklődő diákokat, szülőket és partnerintézményeket vártak.

A rendezvényt Juhász György rektor nyitotta meg, aki köszöntőjében üdvözölte a jövendő hallgatókat és a megjelent érdeklődőket.

A Nyílt Nap során bemutatkoztak a karok képviselői, akik ismertették a tanulmányi programok kínálatát. Az érdeklődők segítséget kaptak az elektronikus jelentkezéshez is. A több mint ötszáz érdeklődő betekintést nyerhetett az egyetem működésébe, találkozhattak az egyetemen oktató tanárokkal, tudományos munkatársakkal, jelenlegi hallgatókkal és a már végzett abszolvensekkel is.

Az egyetem munkatársai huszonöt tematikus standon várták az érdeklődőket. A tanszékek mellett saját standdal volt jelen többek között az intelligens robotikai központ, a könyvtár, a kollégium, a külkapcsolatok részlege, a hallgatói önkormányzat, a tanulmányi osztályok, a Jókai Színház, a Komárom Városmarketing és Turisztikai Közhasznú Nonprofit Kft, valamint a MOL Csoport is.

A kísérőprogramok közül a Selye János kiállítás, a számítógépes gazdasági szimuláció és az egyetemi épületek fakultatív körbejárása is népszerű volt.

Sikeresen zárult a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének akkreditációja

A Szlovák Felsőoktatási Akkreditációs Ügynökség (“Ügynökség”) Végrehajtó Tanácsának 2024. február 8-i döntése alapján sikeresen végződött a Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerének megmérettetése. A felsőoktatás minőségbiztosításáról szóló 269/2018 T. t. sz. törvény értelmében köteles minden szlovák felsőoktatási közintézmény saját minőségbiztosítási rendszert kidolgozni és működtetni a gyakorlatban is.

A Selye János Egyetem minőségbiztosítási rendszerét az Ügynökség az előírt szabványoknak megfelelőnek minősítette, ennek alapján az egyetem az alábbi tanulmányi szakokon belül jogosult tanulmányi programok létrehozására, működtetésére és ezek módosítására:

• Gazdaságtudományok és menedzsment (alap-, mester- és PhD.-képzés)
• Informatika (alap-, mester- és PhD.-képzés)
• Matematika (PhD.-képzés)
• Teológia (alap-, mester-, összevont alap+mester-, PhD.-képzés)
• Pedagógusképzés és pedagógiai tudományok (alap-, mester- és PhD.-képzés).

Az egyetemnek olyan akkreditált minőségbiztosítási rendszere lett, amely lehetővé teszi, hogy a továbbiakban is működtesse a karokon akkreditált tanulmányi programokat, de lehetővé teszi azt is, hogy ezeket a programokat az egyetem saját maga, felsőbb szerv, azaz
az Ügynökség közvetlen jóváhagyása nélkül módosíthassa. Az egyetem a fennállása során először jogosult önállóan, saját hatáskörben új tanulmányi programokat létrehozni és akkreditálni az említett öt tudományterületen belül.

A fennállásának 20. évfordulóját ünneplő Selye János Egyetem tehát a minőség szempontjából is az Ügynökség szabványainak megfelelő, minden igényt kielégítő, korszerű felsőoktatási intézményként várja a hozzá érkező hallgatókat és biztosít minőségi oktatást a már itt tanuló hallgatóknak. Az intézmény ezzel a fejlődésének egy minőségileg újabb, nagy lehetőségeket megnyitó szakaszába lépett.

 

Ez a weboldal cookie-kat (sütiket) használ azért, hogy weboldalunk használata során a lehető legjobb élményt tudjuk biztosítani. A weboldalunkon történő további böngészéssel hozzájárul a cookie-k használatához.

  
spam vedelem