Komáromról
Mit érdemes tudni Komáromról?
Komárom városa egyedi módon lehetővé teszi, hogy mind a szlovák, mind a magyar oldal adta programkínálatot kihasználják az itt élők. Az északi oldalon többek között a Jókai Színház a Vasmacska filmklubbal, a Rév – Magyar Kultúra Háza a Komáromi Szalon elnevezésű beszélgetős estjeivel és a harcsási paintballpálya, míg a déli oldalon a Jókai mozi, a WF Szabadidőpark és a teremgokart-pálya jelentik a kikapcsolódás kiemelkedőbb faktorait. Ezen kívül mindkét oldal színvonalas éttermekkel és vendéglátó ipari egységekkel rendelkezik, ahol különböző ínyencségekkel kényeztethetjük magunkat. Az Olymp Center a wellness és a relaxáció különféle módjait kínálja, de ha egy nagyobb komplexumba szeretnénk eljutni, a pati wellness is 15 km közelségben fekszik. Squasholási és teniszezési lehetőség is rendelkezésünkre áll az északi oldalon, esténként pedig különféle koncertek, rendezvények színesítik az életet. Nálunk garantáltan nem fogsz unatkozni!
Komárom a Duna és a Vág-Duna összefolyásánál helyezkedik el. Gyakran Észak-Komáromnak vagy Révkomáromnak is hívják, hogy megkülönböztessék a déli, azonos nevű magyarországi településtől. Komárom az egykori Magyar Királyság városának nagyobb (a Duna bal partján fekvő) része. Az első világháború után az újonnan megalapított Csehszlovákia határát a Duna mentén húzták meg, ezzel elválasztva a város északi és déli részét. A kisebb rész (szintén Komárom néven) ma Magyarországon található. A két várost közúti (Erzsébet híd) és vasúti (Komáromi vasúti összekötő) híd köti össze.
Komárom városa fekvésének köszönhetően kiváló lehetőséget biztosít mind a diákélet tarkítása, mind pedig a tudományos munka könnyítése szempontjából. Három főváros – Pozsony, Budapest és Bécs – földrajzi közelsége biztosíték arra, hogy tanár és diák egyaránt meglelje számítását, legyen szó kultúráról, szórakozásról vagy éppen levéltári kutatásról. Komárom gazdag történelmi hagyományai ezer szállal szövik át máig a város életét, és adják meg a helyi diákélet egyedi ízét.
Komárom járási székhely és a Nyitrai kerület harmadik legnépesebb városa (Nyitra és Érsekújvár után). A szlovákiai magyarság legfontosabb kulturális és politikai központja. 1919 előtt Komárom vármegye székhelyeként csaknem 3000 km²-es vonzáskörzete volt, melynek felét a trianoni határ meghúzásával elveszítette és ez jelentősen visszavetette a fejlődésben, mely csak a szocializmus évtizedeiben (az iparosítás révén) gyorsult fel. A város fontos gépipari (hajógyártási) központtá vált, ma is forgalmas dunai árukikötő, valamint közúti és vasúti határátkelőhely. Komárom 2004 óta egyetemi város is, itt alapították meg első szlovákiai magyar nyelvű egyetemként a Selye János Egyetemet.
Bővebb információk: www.komarno.sk